Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Co to vlastně těhotenství je ?!

 - na tuto nádhernou věc se můžete podívat z několika úhlů.

 -přivádíte na svět potomka, vaše malé děťátko, které jste porodila a drží vás k němu mateřské poutu.

- stane se smyslem vašeho života a za žádnou cenu se ho nebudete chtít vzdát.

- pro jeho ochranu uděláte cokoliv.

- pro vašeho muže je těhotenství hlavně péče o vás a zplození potomka, toho nádherného děťátka, kterému předal své geny, bude ho vychovávát jak nejlépe umí a doufat, že vás oba překona a bude se mít lépe než většina lidí.

-oba mu budete dávat lásku a pečovat o něj, jak nejlépe umíte

Z biologického hlediska je těhotenství stav, kdy se u vás v děloze vyvíjí váš potomek. Až se narodí, je to pokračování vaší línie. Bude mít vaše geny (tedy vás a otce), jsou to vlastně základní principy evoluce.

1.Jak dlouho budu těhotná ?       

Těhotenství trvá, je-li vztahováno k prvnímu dni poslední menstruace, při pravidelném 28denním menstruačním cyklu 280 dnů, tj. 40 týdnů, 10 lunárních měsíců. Porod lze očekávat 281. den.

Ve skutečnosti těhotenství začíná v okamžiku splynutí spermie s vajíčkem po ovulaci. Vztahováno k tomuto ději (resp. jeho datu) trvá těhotenství 267 dnů, porod lze očekávat 268.

 

2.Vývoj plodu

Rané fetální období, mezi 9. a 26. týdnem gravidity, je fází, v níž se dokončuje morfologický i funkční vývoj plodu a jeho orgánů až do stadia relativní životaschopnosti.

Anatomicky a funkčně dozrávají jednotlivé orgány: játra, žlázy trávicího ústrojí, mazové žlázy kůže a žlázky sliznic zahájí sekreční činnost.

Ledviny tvoří moč, která je odváděna do plodové vody.

 V trávicím ústrojí se z odloupaných epitelií, žluče a zbytků plodem spolykané plodové vody tvoří hnědé, mazlavé mekonium – smolka.

Srdeční akce, která je již od 6. až 7. týdne prokazatelná ultrazvukem, od 12. týdne akusticky doptonem, je stetoskopem slyšitelná až od 18. až 20. týdne.

Svalová činnost plodu se projeví pohyby jeho končetin (viditelnými též při ultrazvukovém vyšetření), které primigravida rozpozná od 20. týdne, vícerodička již od 18. týdne.

 Těhotnou vnímané “pohyby plodu” jsou vlastně dotyky končetin stěny plodového vejce.

Lze je též registrovat poslechově anebo pohmatem na břišní stěně.

Frekvence pohybů není celý den stejná, jsou časové úseky bez pohybů, říká se, že plod spí.

Pozdní fetální období, od začátku 27. týdne gestace do porodu, je fází funkčního dozrávání jednotlivých orgánů, jejichž anatomická výstavba byla již v předešlém období dokončena.

Plod dále roste, jeho hmotnost se zvyšuje.

 S pokračující gestací získává plod větší schopnost adaptovat se – přizpůsobit se podmínkám mimoděložního – zevního prostředí.

3.Počátek těhotenství

Polapené vajíčko je vejcovodem posunováno směrem k děloze jeho jemnými vlnitými pohyby a pohyby kmitajících řasinek, které jsou na vnitřním povrchu vejcovodu.

Když během následujících 24 hodin po ovulaci nedojde k proniknutí spermie do vajíčka, neoplodněné vajíčko zaniká.

 A většinou se společně s buňkami sliznice dělohy vyloučí z těla ženy během následující menstruace.

Pokud dojde k oplození, oplodněné vajíčko se uhnízdí (niduje) v děloze, kde se z něho vyvíjí zárodek, později plod. Spojení mezi matkou a plodem zprostředkovává lůžko (placenta), které předává z mateřské krve živiny a kyslík plodu a odebírá zplodiny látkové přeměny plodu.

Plod má všechny známky zralosti, je 48 až 50 cm dlohý a váží více něž 2700g.Ke konci těhotenství možná budete trpět nespavostí.Děťátko se hodně hýbe,probouzejí Vás bolesti a křeče.

4.Bude to chlapeček nebo děvčátko?

1.způsob: Odebere se plodová voda a laboratorním vyšetřením se z ní zjistí, zda se v děloze vyvíjí chlapec, nebo děvče.Odběr plodové vody však je složitý a není bez rizika. Proto se tato metoda používá pouze ojediněle, např. u žen, které jsou přenašečkami choroby zvané “vrozená krvácivost”.

2.způsob:  Druhá metoda je použitelná bez nebezpečí pro matku i plod. Je to vyšetření ultrazvukem. Zkušený lékař dokáže s použitím ultrazvuku rozpoznat pohlaví plodu; buď mužské pohlavní ústrojí u vyvíjejícího se chlapečka, nebo ženské pohlavní ústrojí u vyvíjejícího se děvčete. Takové rozlišení však je možné až ve druhé polovině těhotenství.

5.Šestinedělí

= doba,kterou žena prožívá zhruba šest týdnů po porodu. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář